Sunday, September 29, 2013

Arduino ve GPS Modülü - [GPS Tracker] - II

Herkese merhaba, GPS Tracker projesinin 2. yazısındayız. İlk yazıyı okumak isteyenler buradaki linkten ulaşabilirler. Hatırlatmak için projeyi tekrar kısaca anlatacağım. Uydudan Arduino'ya bağlı GPS modülü aracılığı ile alınan bilginin USB ile bilgisayarımıza aktarılması ve buraya gelen bilgilerin anlamlı datalara dönüştürülüp kullanıcının ihtiyacına uyarlanması işlemiydi. Bu yazıda Arduino'ya yüklediğimiz programın ne işe yaradığını açıklayıp. Projenin QT ayağına da değinmek istiyorum. Projenin QT ayağında, ek olarak Google Map API(V3)'sini de kullandım. API yardımı ile uydudan aldığım longitude(boylam), latitude(enlem) bilgilerini kullanarak bulunduğum konumu harita üzerinde gösterebiliyorum. Ayrıca aldığımız hız bilgisini de ekrana yansıtabiliriz. Bu uygulama ile basit bir navigasyon sistemi yapmış olacağız. Çünkü QT Creator ile yazdığım program dinamik bir program. Uydudan alınan veri değiştikçe, QT'ye yansıtılan veri de aynı hızla değişiyor. Şayet arabanızda laptobunuzu açıp, Arduino'yu da laptoba bağlarsanız, siz hareket ettikçe haritada sizi temsil eden simge de hareket edecektir.(Tabii biraz zahmetli bir iş olduğu kesin, bende henüz arabada denemedim.) Lafı çok fazla uzatmadan Arduino'ya yüklediğimiz kodu açıklamak istiyorum.

Thursday, September 26, 2013

Kinect ve İlk WPF Uygulaması - Derinlik Algılayıcı - [Proje]

Herkese merhaba, 1 yıldan beri Kinect teknolojisini takip ediyorum. Uzun zamandır bir Kinect alıp aklımdaki projeleri uygulamaya geçirmek istiyordum. Ve yaklaşık 1,5 ay önce çok uygun bir fiyata Kinect buldum. Daha önce duymayanlar için kısaca tanıtmak gerekirse Kinect ya da Project Natal, Microsoft'un, Xbox 360 platformu için geliştirdiği ve herhangi bir uzaktan kumanda ya da kontrol aygıtı olmadan oyun oynama imkanı veren alet. İlk olarak 4 Kasım 2010'da, Kuzey Amerika'da satışa sunulmuştur.

Projenin amacı bilgisayar ortamında herhangi bir kontrol çubuğu veya kumanda kullanmadan, sadece el hareketleriyle oyun oynayabilmektir. Bunun yanında ses de ayrı bir işletimi için geçerlidir. Kinect sisteminin el, kol hareketlerini algılaması ise kızılaltı ışın yayan projektörlerle gerçekleşiyor. Bu ışınlar görünmüyor. Işınların elde ettiği veriler, CMOS algılayıcılarında komuta çevriliyor. Bu sayede oyuna komut gidiyor. İşletim sisteminin kalitesinin yanı sıra bu komutlar bir saniyeden çok daha kısa zamanda ulaşmaktadır. 3. boyut grafiğinde gerçekleşmesi gereken hızlı komutları ise bilgisayara ait olan yazılım sağlıyor. Yani Kinect, sadece komutları ulaştırmakla sorumlu bir aygıt.

Sunday, September 8, 2013

2020 Yaz Olimpiyatları ve İstanbul'un Adaylığı

Bu yıl Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılan törende Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge, 2020 Yaz Olimpiyatları'nın Tokyo'da yapılacağını açıkladı. Üç aday ülkenin yarıştığı törende Madrid ilk turda elenirken, İstanbul ve Tokyo arasında yapılan ikinci turda, Tokyo ev sahipliğine layık görüldü.

İlk tur oylamasında Tokyo, 94 oyun 42'sini alarak finale kaldı. Madrid ile İstanbul 26'şar oy almış ve bu iki şehir arasında yeni bir oylama daha yapılmıştı. Finale kalacak son aday şehrin belirleneceği iki aday arasındaki oylamada ise İstanbul 49, Madrid 45 oy aldı. Tokyo ve İstanbul arasındaki final oylamasında ise Tokyo bariz bir üstünlük ile 96 oyun 60'ını alarak 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkı kazandı. İstanbul ise 36 oyda kaldı.

Cumartesi günü yapılan törenin tamamını baştan sona izledim. Şayet sadece sunumları dikkate alarak bir seçim yapılsa, Tokyo'nun ilk elenen ülke olması işten bile değildi. Diğer iki şehre göre çok zayıf bir sunum sergilediler. Hatta bir ara finale Madrid ve İstanbul ikilisinin kalıp, Madrid'in ipi göğüsleyeceğini bile düşündüm.

Bu yazıda neden, nasıl kaybettik gibi şeylere değinmeyeceğim. Zira bu konunun uzmanlarından değilim. Zaten medyada bu konu ile ilgili bir sürü şey yazılıp çizildi. Benim değinmek istediğim şey biraz daha farklı. Öncelikle İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmasını istemiyordum. Bunun birden çok sebebi var.