Saturday, March 8, 2014

Blogger için Çalışmayan İzleyici Eklentisi Sorununun Çözümü

Blogger geçtiğimiz 21 Ocak günü, blogspot.com uzantısını her ülkenin kendi domain alan uzantısı ile değiştirdi. Türkiye'deki blogspot.com uzantısının sonuna .tr eki eklenerek blog linklerimiz blogspot.com.tr olarak değiştirildi. Değişikliğin sebebinin ise hükümetlerden gelen bir talep olması hiç şaşırtıcı değil. Dünya çapında gerçekleştirilen bu değişiklik ile hükümetler, yayınlanmasını sakıncalı bulduğu içeriği kendi ülkeleri içerisinde kolayca yasaklayabilecekler. Tabii bu değişikliğin sonucunda bazı eklentilerde sorunlar baş gösterdi ve bunlardan birisi olan izleyiciler eklentisi bu yazının konusu.

Google Friend Connect ürünü olan izleyiciler eklentisi, yapılan değişiklik sonucu aşağıdaki gibi hata vermektedir.

This gadget is configured incorrectly. Webmaster hint: Please ensure that "Friend Connect Settings - Home URL" matches the URL of this site."

Hatayı düzeltmek ve eklentiyi tekrar görünür yapmak ise sandığınızdan çok daha kolay. Aşağıdaki adımları sırasıyla izleyip bu sorundan kurtulabilirsiniz.

1 - Öncelikle Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2 - Ayarlar > Temel > Başlık sekmesinde blog isminizi düzenlemek için "Düzenle" sekmesine tıklayın.

3 - Blog isminizi değiştirip "Değişiklikleri Kaydet" butonuna tıklayın.

4 - Yaptığınız değişikliği görmek için blogunuzu görüntüleyin ve izleyiciler eklentisinin çalıştığından emin olun.

5 - Daha sonra tekrar Ayarlar > Temel > Başlık sekmesinden blog isminizi eski haline getirip, "Değişiklikleri Kaydet" butonuna tıklayın.

Yukarıdaki adımları yaptıktan sonra sorununuz çözülmüş olacaktır.