Sunday, June 15, 2014

AdobeHDS(Adobe HTTP Dynamic Streaming) ve Video İndirme

Uzunca bir süredir Mete Çubukçu'nun NTV'de yayınlanan Pasaport adlı programını izliyorum. Çubukçu, “Pasaport”ta Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Kafkasya’dan Amerika’ya uzanan geniş bir coğrafyada siyasi, sosyal, toplumsal gelişmeleri ve hayatları ekrana getiriyor. Çubukçu aynı zamanda dünya liderleriyle röportajlar yaparak programı renklendiriyor. Programın her bölümü ayrı bir keyif olmaKla beraber internet üzerinden izlenebiliyor. Buradaki linkten programın tüm bölümlerine ulaşabilirsiniz.

Benim bu yazıda değinmek istediğim nokta ise, internet ortamında bulunan bu videoları nasıl bilgisayarımıza indirebileceğimiz ile alakalı. Başlangıçta normal bir flash oynatıcı üzerinden stream yapıldığını düşünüyordum. Biraz uğraşsam dosyanın server üzerindeki yolunu bulup, videoyu bilgisayarıma indirebilecektim. Ancak daha sonra videoların "AdobeHDS" denen bir yöntemle stream edildiğini anladım. Peki nedir bu AdobeHDS?

AdobeHDS(Adobe HTTP Dynamic Streaming) normal HTTP bağlantıları üzerinden MP4 standartlarına uygun naklen video yayını yapılabilen bir yöntem. Ayrıca varolan önbellek altyapısını kullanarak iş akışı içerisine içerik hazırlamanızı sağlayan bir arayüz de sunmaktadır. Bu yazıda avantaj ve dezantajlarından bahsetmeyeceğim. Daha fazla bilgi almak isterseniz bu linkte fazlasıyla mevcut.